The 63rd Annual Grammy Awards

Brian in Mesa

BIM™
Super Moderator
Moderator
Supporting Member
Joined
May 13, 2002
Posts
60,744
Reaction score
6,147
Location
The Dark Side
The 63rd Annual Grammy Awards


Record of the Year
  • "Everything I Wanted" — Billie Eilish — Winner
  • "Black Parade" — Beyoncé
  • "Colors" — Black Pumas
  • "Rockstar" — DaBaby featuring Roddy Ricch
  • "Say So" — Doja Cat
  • "Don't Start Now" — Dua Lipa
  • "Circles" — Post Malone
  • "Savage" — Megan Thee Stallion featuring Beyoncé
Album of the Year
  • "Folklore" — Taylor Swift — Winner
  • "Chilombo" — Jhené Aiko
  • "Black Pumas" (Deluxe Edition) — Black Pumas
  • "Everyday Life" — Coldplay
  • "Djesse Vol. 3" — Jacob Collier
  • "Women in Music Pt. III" — Haim
  • "Future Nostalgia" — Dua Lipa
  • "Hollywood's Bleeding" — Post Malone
Song of the Year
  • "I Can't Breathe" — H.E.R. — Winner
  • "Black Parade" — Beyoncé
  • "The Box" — Roddy Ricch
  • "Cardigan" — Taylor Swift
  • "Circles" — Post Malone
  • "Don't Start Now" — Dua Lipa
  • "Everything I Wanted" — Billie Eilish
  • "If the World Was Ending" — JP Saxe featuring Julia Michaels
Best New Artist
  • Megan Thee Stallion — Winner
  • Ingrid Andress
  • Phoebe Bridgers
  • Noah Cyrus
  • Chika
  • D Smoke
  • Doja Cat
  • Kaytranada
Best Pop Solo Performance
  • "Watermelon Sugar" — Harry Styles — Winner
  • "Yummy" — Justin Bieber
  • "Say So" — Doja Cat
  • "Everything I Wanted" — Billie Eilish
  • "Don't Start Now" — Dua Lipa
  • "Cardigan" — Taylor Swift
Best Pop Duo/Group Performance
  • "Rain on Me" — Lady Gaga & Ariana Grande — Winner
  • "Un Dia (One Day)" — J Balvin, Dua Lipa, Bad Bunny & Tainy
  • "Intentions" — Justin Bieber featuring Quavo
  • "Dynamite" — BTS
  • "Exile" — Taylor Swift featuring Bon Iver
Best Traditional Pop Vocal Album
  • "American Standard" — James Taylor — Winner
  • "Blue Umbrella" — Burt Bacharach & Daniel Tashian
  • "True Love: A Celebration of Cole Porter" — Harry Connick Jr.
  • "Unfollow the Rules" — Rufus Wainwright
  • "Judy" — Renée Zellweger
Best Pop Vocal Album
  • "Future Nostalgia" — Dua Lipa — Winner
  • "Changes" — Justin Bieber
  • "Chromatica" — Lady Gaga
  • "Fine Line" — Harry Styles
  • "Folklore" — Taylor Swift
Best Dance Recording
  • "10%" — Kaytranada featuring Kali Uchis — Winner
  • "On My Mind" — Diplo & Sidepiece
  • "My High" — Disclosure, Aminé and Slowthai
  • "The Difference" — Flume featuring Toro y Moi
  • "Both of Us" — Jayda G
Best Dance/Electronic Album
  • "Bubba" — Kaytranada — Winner
  • "Kick I" — Arca
  • "Energy" — Disclosure
  • "Planet's Mad" — Baauer
  • "Good Faith" — Madeon
Best Contemporary Instrumental Album
  • "Live at the Royal Albert Hall" — Snarky Puppy — Winner
  • "Axiom" — Christian Scott Atunde Adjuah
  • "Chronology of a Dream: Live at The Village Vanguard" — Jon Batiste
  • "Take the Stairs" — Black Violin
  • "Americana" — Grégoire Maret, Romain Collin & Bill Frisell
Best Rock Performance
  • "Shameika" — Fiona Apple — Winner
  • "The Steps" — HAIM
  • "Stay High" — Brittany Howard
  • "Not" — Big Thief
  • "Kyoto" — Phoebe Bridgers
  • "Daylight" — Grace Potter
Best Metal Performance
  • "Bum-Rush" — Body Count — Winner
  • "Underneath" — Code Orange
  • "The In-Between" — In This Moment
  • "Bloodmoney" — Poppy
  • "Executioner's Tax (Swing of the Axe)" — Power Trip
Best Rock Song
  • "Stay High" — Brittany Howard — Winner
  • "Kyoto" — Phoebe Bridgers
  • "Lost in Yesterday" — Tame Impala
  • "Not" — Big Thief
  • "Shameika" — Fiona Apple
Best Rock Album
  • "The New Abnormal" — The Strokes — Winner
  • "A Hero's Death" — Fontaines D.C.
  • "Kiwanuka" — Michael Kiwanuka
  • "Daylight" — Grace Potter
  • "Sound & Fury" — Sturgill Simpson
Best Alternative Music Album
  • "Fetch the Bolt Cutters" — Fiona Apple — Winner
  • "Hyperspace" — Beck
  • "Punisher" — Phoebe Bridgers
  • "Jaime" — Brittany Howard
  • "The Slow Rush" — Tame Impala
Best R&B Performance
  • "Black Parade" — Beyoncé — Winner
  • "Lightning & Thunder" — Jhené Aiko featuring John Legend
  • "All I Need" — Jacob Collier featuring Mahalia & Ty Dolla $ign
  • "Goat Head" — Brittany Howard
  • "See Me" — Emily King
Best Traditional R&B Performance
  • "Anything for You" — Ledisi — Winner
  • "Sit On Down" — The Baylor Project featuring Jean Baylor & Marcus Baylor
  • "Wonder What She Thinks of Me" — Chloe x Halle
  • "Let Me Go" — Mykal Kilgore
  • "Distance" — Yebba
Best R&B Song
  • "Better Than I Imagined" — Robert Glasper featuring H.E.R. & Meshell Ndegeocello — Winner
  • "Black Parade" — Beyoncé
  • "Collide" — Tiana Major9 & EARTHGANG
  • "Do It" — Chloe x Halle
  • "Slow Down" — Skip Marley & H.E.R.
Best Progressive R&B Album
  • "It Is What It Is" — Thundercat — Winner
  • "Chilombo" — Jhené Aiko
  • "Ungodly Hour" — Chloe x Halle
  • "Free Nationals" — Free Nationals
  • "F*** Yo Feelings" — Robert Glasper
Best R&B Album
  • "Bigger Love" — John Legend — Winner
  • "Happy 2 Be Here" — Ant Clemons
  • "Take Time" — Giveon
  • "To Feel Love/D" — Luke James
  • "All Rise" — Gregory Porter
Best Rap Performance
  • "Savage" — Megan thee Stallion featuring Beyoncé — Winner
  • "Deep Reverence" — Big Sean featuring Nipsey Hussle
  • "Bop" — DaBaby
  • "Whats Poppin" — Jack Harlow
  • "The Bigger Picture" — Lil Baby
  • "Dior" — Pop Smoke
Best Melodic Rap Performance
  • "Lockdown" — Anderson .Paak — Winner
  • "Rockstar" — DaBaby featuring Roddy Ricch
  • "Laugh Now Cry Later" — Drake featuring Lil Durk
  • "The Box" — Roddy Ricch
  • "Highest in the Room" — Travis Scott
Best Rap Song
  • "Savage" — Megan thee Stallion featuring Beyoncé — Winner
  • "The Bigger Picture" — Lil Baby
  • "The Box" — Roddy Ricch
  • "Laugh Now Cry Later" — Drake featuring Lil Durk
  • "Rockstar" — DaBaby featuring Roddy Ricch
Best Rap Album
  • "King's Disease" — Nas — Winner
  • "Black Habits" — D Smoke
  • "Alfredo" — Freddie Gibbs & The Alchemist
  • "A Written Testimony" — Jay Electronica
  • "The Allegory" — Royce da 5'9"
Best Country Solo Performance
  • "When My Amy Prays" — Vince Gill — Winner
  • "Stick That in Your Country Song" — Eric Church
  • "Who You Thought I Was" — Brandy Clark
  • "Bluebird" — Miranda Lambert
  • "Black Like Me" — Mickey Guyton
Best Country Duo/Group Performance
  • "10,000 Hours" — Dan + Shay and Justin Bieber — Winner
  • "All Night" — Brothers Osborne
  • "Ocean" — Lady A
  • "Sugar Coat" — Little Big Town
  • "Some People Do" — Old Dominion
Best Country Song
  • "Crowded Table" — The Highwomen — Winner
  • "Bluebird" — Miranda Lambert
  • "The Bones" — Maren Morris
  • "More Hearts Than Mine" — Ingrid Andress
  • "Some People Do" — Old Dominion
Best Country Album
  • "Wildcard" — Miranda Lambert — Winner
  • "Nightfall" — Little Big Town
  • "Never Will" — Ashley McBryde
  • "Lady Like" — Ingrid Andress
  • "Your Life Is a Record" — Brandy Clark
Best New Age Album
  • "More Guitar Stories" — Jim "Kimo" West — Winner
  • "Songs from the Bardo" — Laurie Anderson, Tenzin Choegyal & Jesse Paris Smith
  • "Periphery" — Priya Darshini
  • "Form//Less" — Superposition
  • "Meditations" — Cory Wong & Jon Batiste
Best Improvised Jazz Solo
  • "All Blues" — Chick Corea, soloist — Winner
  • "Guinnevere" — Christian Scott Atunde Adjuah, soloist
  • "Pachamama" — Regina Carter, soloist
  • "Tomorrow is the Question" — Julian Lage, soloist
  • "Celia" — Gerald Clayton, soloist
  • "Moe Honk" — Joshua Redman, soloist
Best Jazz Vocal Album
  • "Secrets are the Best Stories" — Kurt Elling featuring Danilo Pérez — Winner
  • "ONA" — Thana Alexa
  • "Modern Ancestors" — Carmen Lundy
  • "Holy Room: Live at Alte Oper" — Somi With Frankfurt Radio Big Band
  • "What's the Hurry" — Kenny Washington
Best Jazz Instrumental Album
  • "Trilogy 2" — Chick Corea, Christian McBride & Brian Blade — Winner
  • "on the tender spot of every calloused moment" — Ambrose Akinmusire
  • "Waiting Game" — Terri Lyne Carrington and Social Science
  • "Happening: Live at the Village Vanguard" — Gerald Clayton
  • "RoundAgain" — Redman Mehldau McBride Blade
Best Large Jazz Ensemble Album
  • "Data Lords" — Maria Schneider Orchestra — Winner
  • "Dialogues on Race" — Gregg August
  • "Monk'estra Plays John Beasley" — John Beasley
  • "The Intangible Between" — Orrin Evans and The Captain Black Big Band
  • "Songs You Like a Lot" — John Hollenbeck with Theo Bleckmann, Kate McGarry, Gary Versace and The Frankfurt Radio Big Band
Best Latin Jazz Album
  • "Four Questions" — Arturo O'Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra — Winner
  • "Tradiciones" — Afro-Peruvian Jazz Orchestra
  • "City of Dreams" — Chico Pinheiro
  • "Viento y Tiempo - Live at Blue Note Tokyo" — Gonzalo Rubalcaba & Aymée Nuviola
  • "Trane's Delight" — Poncho Sanchez
Best Gospel Performance/Song
  • "Movin' On" — Jonathan McReynolds & Mali Music — Winner
  • "Wonderful is Your Name" — Melvin Crispell III
  • "Release (Live)" — Ricky Dillard featuring Tiff Joy
  • "Come Together" — Rodney "Darkchild" Jerkins Presents: The Good News
  • "Won't Let Go" — Travis Greene
Best Contemporary Christian Music Performance/Song
  • "There Was Jesus" — Zach Williams & Dolly Parton — Winner
  • "The Blessing (Live)" — Kari Jobe, Cody Carnes & Elevation Worship
  • "Sunday Morning" — Lecrae featuring Kirk Franklin
  • "Holy Water" — We the Kingdom
  • "Famous For (I Believe)" — Tauren Wells featuring Jenn Johnson
Best Gospel Album
  • "Gospel According to PJ" — PJ Morton — Winner
  • "2econd Wind: ReadY" — Anthony Brown & group therAPy
  • "My Tribute" — Myron Butler
  • "Choirmaster" — Ricky Dillard
  • "Kierra" — Kierra Sheard
Best Contemporary Christian Music Album
  • "Jesus is King" — Kanye West — Winner
  • "Run to The Father" — Cody Carnes
  • "All of My Best Friends" — Hillsong Young & Free
  • "Holy Water" — We the Kingdom
  • "Citizen of Heaven" — Tauren Wells
Best Roots Gospel Album
  • "Celebrating Fisk! (The 150th Anniversary Album)" — Fisk Jubilee Singers — Winner
  • "Beautiful Day" — Mark Bishop
  • "20/20" — The Crabb Family
  • "What Christmas Really Means" — The Erwins
  • "Something Beautiful" — Ernie Haase & Signature Sound
Best Latin Pop Album or Urban Album
  • "YHLQMDLG" — Bad Bunny — Winner
  • "Por Primera Vez" — Camilo
  • "Mesa Para Dos" — Kany García
  • "Pausa" — Ricky Martin
  • "3:33" — Debi Nova
Best Latin Rock or Alternative Album
  • "La Conquista del Espacio" — Fito Paez — Winner
  • "Aura" — Bajofondo
  • "MONSTRUO" — Cami
  • "Sobrevolando" — Cultura Profética
  • "Miss Colombia" — Lido Pimienta
Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)
  • "Un Canto por México, Vol. 1" — Natalia Lafourcade — Winner
  • "Hecho en México" — Alejandro Fernández
  • "La Serenata" — Lupita Infante
  • "Bailando Sones y Huampangos con Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez" — Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez
  • "Ayayay!" — Christian Nodal
Best Tropical Latin Album
  • "40" — Grupo Niche — Winner
  • "Mi Tumbao" — José Alberto "El Ruiseñor"
  • "Infinito" — Edwin Bonilla
  • "Sigo Cantando al Amor" (Deluxe) — Jorge Celedon & Sergio Luis
  • "Memorias de Navidad" — Víctor Manuelle
Best American Roots Performance
  • "I Remember Everything" — John Prine — Winner
  • "Colors" — Black Pumas
  • "Deep In Love" — Bonny Light Horseman
  • "Short and Sweet" — Brittany Howard
  • "I'll Be Gone" — Norah Jones & Mavis Staples
Best American Roots Song
  • "I Remember Everything" — John Prine — Winner
  • "Cabin" — The Secret Sisters
  • "Ceiling to the Floor" — Sierra Hull
  • "Hometown" — Sarah Jarosz
  • "Man Without a Soul" — Lucinda Williams
Best Americana Album
  • "World on the Ground" — Sarah Jarosz — Winner
  • "Old Flowers" — Courtney Marie Andrews
  • "Terms of Surrender" — Hiss Golden Messenger
  • "El Dorado" — Marcus King
  • "Good Souls Better Angels" — Lucinda Williams
Best Bluegrass Album
  • "Home" — Billy Strings — Winner
  • "Man on Fire" — Danny Barnes
  • "To Live in Two Worlds, Vol. 1" — Thomm Jutz
  • "North Carolina Songbook" — Steep Canyon Rangers
  • "The John Hartford Fiddle Tune Project, Vol. 1" — Various Artists
Best Traditional Blues Album
  • "Rawer than Raw" — Bobby Rush — Winner
  • "All My Dues are Paid" — Frank Bey
  • "You Make Me Feel" — Don Bryant
  • "That's What I Heard" — Robert Cray Band
  • "Cypress Grove" — Jimmy "Duck" Holmes
Best Contemporary Blues Album
  • "Have You Lost Your Mind Yet?" — Fantastic Negrito — Winner
  • "Live at the Paramount" — Ruthie Foster Big Band
  • "The Juice" — G. Love
  • "Blackbirds" — Bettye LaVette
  • "Up and Rolling" — North Mississippi Allstars
Best Folk Album
  • "All the Good Times" — Gillian Welch & David Rawlings — Winner
  • "Bonny Light Horseman" — Bonny Light Horseman
  • "Thanks for the Dance" — Leonard Cohen
  • "Song for Our Daughter" — Laura Marling
  • "Saturn Return" — The Secret Sisters
Best Regional Roots Music Album
  • "Atmosphere" — New Orleans Nightcrawlers — Winner
  • "My Relatives - 'Nikso' Kowaiks" — Black Lodge Singers
  • "Cameron Dupuy and The Cajun Troubadours" — Cameron Dupuy And The Cajun Troubadours
  • "Lovely Sunrise" — Nā Wai ʽEhā
  • "A Tribute to Al Berard" — Sweet Cecilia
Best Reggae Album
  • "Got to Be Tough" — Toots & The Maytals — Winner
  • "Upside Down 2020" — Buju Banton
  • "Higher Place" — Skip Marley
  • "It All Comes Black to Love" — Maxi Priest
  • "One World" — The Wailers
Best Global Music Album
  • "Twice as Tall" — Burna Boy — Winner
  • "Fu Chronicles" — Antibalas
  • "Agora" — Bebel Gilberto
  • "Love Letters" — Anoushka Shankar
  • "Amadjar" — Tinariwen
Best Children's Album
  • "All the Ladies" — Joanie Leeds — Winner
  • "Be a Pain: An Album for Young (and Old) Leaders" — Alastair Moock And Friends
  • "I'm an Optimist" — Dog On Fleas
  • "Songs for Singin'" — The Okee Dokee Brothers
  • "Wild Life" — Justin Roberts
Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)
  • "Blowout: Corrupted Democracy, Rogue State Russia, and the Richest, Most Destructive Industry on Earth" — Rachel Maddow — Winner
  • "Acid for the Children – A Memoir" — Flea
  • "Alex Trebek – The Answer Is..." — Ken Jennings
  • "Catch and Kill" — Ronan Farrow
  • "Charlotte's Web (E.B. White)" — Meryl Streep and Full Cast
Best Comedy Album
  • "Black Mitzvah" — Tiffany Haddish — Winner
  • "I Love Everything" — Patton Oswalt
  • "The Pale Tourist" — Jim Gaffigan
  • "Paper Tiger" — Bill Burr
  • "23 Hours to Kill" — Jerry Seinfeld
Best Musical Theater Album
  • "Jagged Little Pill" — Winner
  • "Amélie"
  • "American Utopia on Broadway"
  • "Little Shop of Horrors"
  • "The Prince of Egypt"
  • "Soft Power"
Best Compilation Soundtrack for Visual Media
  • "Jojo Rabbit" — Various artists — Winner
  • "A Beautiful Day in the Neighborhood" — Various artists
  • "Bill & Ted Face the Music" — Various artists
  • "Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga" — Various artists
  • "Frozen II" — Various artists
Best Score Soundtrack for Visual Media
  • "Joker" — Hildur Guðnadóttir, composer — Winner
  • "Ad Astra" — Max Richter, composer
  • "Becoming" — Kamasi Washington, composer
  • "1917" — Thomas Newman, composer
  • "Star Wars: The Rise of Skywalker" — John Williams, composer
Best Song Written for Visual Media
  • "No Time to Die" (from No Time to Die) — Billie Eilish — Winner
  • "Beautiful Ghosts" (from Cats) — Taylor Swift
  • "Carried Me with You" (from Onward) — Brandi Carlile
  • "Into the Unknown" (from Frozen II) — Idina Menzel featuring AURORA
  • "Stand Up" (from Harriet) — Cynthia Erivo
Best Instrumental Composition
  • "Sputnik" — Maria Schneider — Winner
  • "Baby Jack" — Arturo O'Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra
  • "Be Water II" — Christian Sands
  • "Plumfield" — Alexandre Desplat
  • "Strata" — Remy Le Boeuf's Assembly Of Shadows featuring Anna Webber & Eric Miller
Best Arrangement, Instrumental or A Cappella
  • "Donna Lee" — John Beasley — Winner
  • "Bathroom Dance" — Hildur Guðnadóttir
  • "Honeymooners" — Remy Le Boeuf's Assembly Of Shadows
  • "Lift Every Voice and Sing" — Jarrett Johnson Featuring Alvin Chea
  • "Uranus: The Magician" — Jeremy Levy Jazz Orchestra
Best Arrangement, Instruments and Vocals
  • "He Won't Hold You" — Jacob Collier featuring Rapsody — Winner
  • "Asas Fechadas" — Maria Mendes Featuring John Beasley & Orkest Metropole
  • "Desert Song" — Säje
  • "From This Place" — Pat Metheny featuring Meshell Ndegeocello
  • "Slow Burn" — Becca Stevens featuring Jacob Collier, Mark Lettieri, Justin Stanton, Jordan Perlson, Nic Hard, Keita Ogawa, Marcelo Woloski & Nate Werth
Best Recording Package
  • "Vols. 11 & 12" — Doug Cunningham & Jason Noto, art directors (Desert Sessions) — Winner
  • "Everyday Life" — Pilar Zeta, art director (Coldplay)
  • "Funeral" — Kyle Goen, art director (Lil Wayne)
  • "Healer" — Julian Gross & Hannah Hooper, art directors (Grouplove)
  • "On Circles" — Jordan Butcher, art director (Caspian)
Best Boxed or Special Limited Edition Package
  • "Ode to Joy" — Lawrence Azerrad & Jeff Tweedy, art directors (Wilco) — Winner
  • "Flaming Pie (Collector's Edition)" — Linn Wie Andersen, Simon Earith, Paul McCartney & James Musgrave, art directors (Paul McCartney)
  • "Giants Stadium 1987, 1989, 1991" — Lisa Glines & Doran Tyson, art directors (Grateful Dead)
  • "Mode" — Jeff Schulz, art director (Depeche Mode)
  • "The Story of Ghostly International" — Michael Cina & Molly Smith, art directors (Various Artists)
Best Album Notes
  • "Dead Man's Pop" — Bob Mehr, album notes writer (The Replacements) — Winner
  • "At The Minstrel Show: Minstrel Routines From The Studio, 1894-1926" — Tim Brooks, album notes writer (Various Artists)
  • "The Bakersfield Sound: Country Music Capital Of The West, 1940-1974" — Scott B. Bomar, album notes writer (Various Artists)
  • "The Missing Link: How Gus Haenschen Got Us From Joplin To Jazz And Shaped The Music Business" — Colin Hancock, album notes writer (Various Artists)
  • "Out Of A Clear Blue Sky" — David Sager, album notes writer (Nat Brusiloff)
Best Historical Album
  • "It's Such A Good Feeling: The Best Of Mister Rogers" — Mister Rogers — Winner
  • "Celebrated, 1895-1896" — Unique Quartette
  • "Hittin' The Ramp: The Early Years (1936 - 1943)" — Nat King Cole
  • "1999 Super Deluxe Edition" — Prince
  • "Souvenir" — Orchestral Manoeuvres In The Dark
  • "Throw Down Your Heart: The Complete Africa Sessions" — Béla Fleck
Best Engineered Album, Non-Classical
  • "Hyperspace" — Drew Brown, Andrew Coleman, Shawn Everett, Serban Ghenea, David Greenbaum, Jaycen Joshua, Beck Hansen & Mike Larson, engineers; Randy Merrill, mastering engineer (Beck) — Winner
  • "Black Hole Rainbow" — Shawn Everett & Ivan Wayman, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Devon Gilfillian)
  • "Expectations" — Gary Paczosa & Mike Robinson, engineers; Paul Blakemore, mastering engineer (Katie Pruitt)
  • "Jaime" — Shawn Everett, engineer; Shawn Everett, mastering engineer (Brittany Howard)
  • "25 Trips" — Shani Gandhi & Gary Paczosa, engineers; Adam Grover, mastering engineer (Sierra Hull)
Producer of the Year, Non-Classical
  • Andrew Watt — Winner
  • Jack Antonoff
  • Dan Auerbach
  • Dave Cobb
  • Flying Lotus
Best Remixed Recording
  • "Roses (Imanbek Remix)" — Imanbek Zeikenov, remixer (SAINt JHN) — Winner
  • "Do You Ever (RAC Mix) — RAC, remixer (Phil Good)
  • "Imaginary Friends (Morgan Page Remix)" — Morgan Page, remixer (Deadmau5)
  • "Praying for You (Louie Vega Main Remix) — Louie Vega, remixer (Jasper Street Co.)
  • "Young & Alive (Bazzi vs. Haywyre Remix)" — Haywyre, remixer (Bazzi)
Best Engineered Album, Classical
  • "Shostakovich: Symphony No. 13, 'Babi Yar'" — David Frost & Charlie Post, engineers; Silas Brown, mastering engineer (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra) — Winner
  • "Danielpour: The Passion of Yeshua" — Bernd Gottinger, engineer (JoAnn Falletta, James K. Bass, Adam Luebke, UCLA Chamber Singers, Buffalo Philharmonic Orchestra & Buffalo Philharmonic Chorus)
  • "Gershwin: Porgy and Bess" — David Frost & John Kerswell, engineers; Silas Brown, mastering engineer (David Robertson, Eric Owens, Angel Blue, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)
  • "Hynes: Fields" — Kyle Pyke, engineer; Jesse Lewis & Kyle Pyke, mastering engineers (Devonté Hynes & Third Coast Percussion)
  • "Ives: Complete Symphonies" — Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, engineers; Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, mastering engineers (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)
Producer of the Year, Classical
  • David Frost — Winner
  • Blanton Alspaugh
  • Jesse Lewis
  • Dmitry Lipay
  • Elaine Martone
Best Orchestral Performance
  • "Ives: Complete Symphonies" — Gustavo Dudamel, conductor (Los Angeles Philharmonic) — Winner
  • "Aspects of America - Pulitzer Edition" — Carlos Kalmar, conductor (Oregon Symphony)
  • "Concurrence" — Daníel Bjarnason, conductor (Iceland Symphony Orchestra)
  • "Copland: Symphony No. 3" — Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony)
  • "Lutosławski: Symphonies No. 2 & 3" — Hannu Lintu, conductor (Finnish Radio Symphony Orchestra)
Best Opera Recording
  • "Gershwin: Porgy and Bess" — David Robertson, conductor; Angel Blue & Eric Owens; David Frost, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus) — Winner
  • "Dello Joio: The Trial at Rouen" — Gil Rose, conductor; Heather Buck & Stephen Powell; Gil Rose, producer (Boston Modern Orchestra Project; Odyssey Opera Chorus)
  • "Floyd, C: Prince of Players" — William Boggs, conductor; Keith Phares & Kate Royal; Blanton Alspaugh, producer (Milwaukee Symphony Orchestra; Florentine Opera Chorus)
  • "Handel: Agrippina" — Maxim Emelyanychev, conductor; Joyce DiDonato; Daniel Zalay, producer (Il Pomo D'Oro)
  • "Zemlinsky: Der Zwerg" — Donald Runnicles, conductor; David Butt Philip & Elena Tsallagova; Peter Ghirardini & Erwin Stürzer, producers (Orchestra Of The Deutsche Oper Berlin; Chorus Of The Deutsche Oper Berlin)
Best Choral Performance
  • "Danielpour: The Passion of Yeshua" — JoAnn Falletta, conductor; James K. Bass & Adam Luebke, chorus masters (James K. Bass, J'Nai Bridges, Timothy Fallon, Kenneth Overton, Hila Plitmann & Matthew Worth; Buffalo Philharmonic Orchestra; Buffalo Philharmonic Chorus & UCLA Chamber Singers) — Winner
  • "Carthage" — Donald Nally, conductor (The Crossing)
  • "Kastalski: Requiem" — Leonard Slatkin, conductor; Charles Bruffy, Steven Fox & Benedict Sheehan, chorus masters (Joseph Charles Beutel & Anna Dennis; Orchestra Of St. Luke's; Cathedral Choral Society, The Clarion Choir, Kansas City Chorale & The Saint Tikhon Choir)
  • "Moravec: Sanctuary Road" — Kent Tritle, conductor (Joshua Blue, Raehann Bryce-Davis, Dashon Burton, Malcolm J. Merriweather & Laquita Mitchell; Oratorio Society Of New York Orchestra; Oratorio Society Of New York Chorus)
  • "Once Upon a Time" — Matthew Guard, conductor (Sarah Walker; Skylark Vocal Ensemble)
Best Chamber Music/Small Ensemble Performance
  • "Contemporary Voices" — Pacifica Quartet — Winner
  • "Healing Modes" — Brooklyn Rider
  • "Hearne, T,: Place" — Ted Hearne, Steven Bradshaw, Sophia Byrd, Josephine Lee, Isaiah Robinson, Sol Ruiz, Ayanna Woods & Place Orchestra
  • "Hynes: Fields" — Devonté Hynes & Third Coast Percussion
  • "The Schumann Quartets" — Dover Quartet
Best Classical Instrumental Solo
  • "Theofanidis: Concerto for Viola and Chamber Orchestra" — Richard O'Neill; David Alan Miller, conductor (Albany Symphony) — Winner
  • "Adés: Concerto for Piano and Orchestra" — Kirill Gerstein; Thomas Adès, conductor (Boston Symphony Orchestra)
  • "Beethoven: Complete Piano Sonatas" — Igor Levit
  • "Bohemian Tales" — Augustin Hadelich; Jakub Hrůša, conductor (Charles Owen; Symphonieorchester Des Bayerischen Rundfunks)
  • "Destination Rachmaninov - Arrival" — Daniil Trifonov; Yannick Nézet-Séguin, conductor (The Philadelphia Orchestra)
Best Classical Solo Vocal Album
  • "Smyth: The Prison" — Sarah Brailey & Dashon Burton; James Blachly, conductor (Experiential Chorus; Experiential Orchestra) — Winner
  • "American Composers at Play - William Bolcom, Ricky Ian Gordon, Lori Laitman, John Musto" — Stephen Powell (Attacca Quartet, William Bolcom, Ricky Ian Gordon, Lori Laitman, John Musto, Charles Neidich & Jason Vieaux)
  • "Clairières - Songs by Lili & Nadia Boulanger" — Nicholas Phan; Myra Huang, accompanist
  • "Farinelli" — Cecilia Bartoli; Giovanni Antonini, conductor (Il Giardino Armonico)
  • "A Lad's Love" — Brian Giebler; Steven McGhee, accompanist (Katie Hyun, Michael Katz, Jessica Meyer, Reginald Mobley & Ben Russell)
Best Classical Compendium
  • "Thomas, M.T.: From the Diary of Anne Frank & Meditations on Rilke" — Isabel Leonard; Michael Tilson Thomas, conductor; Jack Vad, producer — Winner
  • "Adès Conducts Adès" — Mark Stone & Christianne Stotijn; Thomas Adès, conductor; Nick Squire, producer
  • "Saariaho: Graal Théâtre; Circle Map, Neiges, Vers Toi Qui Es Si Loin" — Clément Mao-Takacs, conductor; Hans Kipfer, producer
  • "Serebrier: Symphonic Bach Variations; Laments and Hallelujahs; Flute Concerto" — José Serebrier, conductor; Jens Braun, producer
  • "Woolf, L.P.: Fire and Blood" — Matt Haimovitz; Julian Wachner, conductor; Blanton Alspaugh, producer
Best Contemporary Classical Composition
  • "Rouse: Symphony No. 5" — Christopher Rouse, composer (Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony) — Winner
  • "Adès: Concerto for Piano and Orchestra" — Thomas Adès, composer (Kirill Gerstein, Thomas Adès & Boston Symphony Orchestra)
  • "Danielpour: The Passion of Yeshua" — Richard Danielpour, composer (JoAnn Falletta, James K. Bass, Adam Luebke, UCLA Chamber Singers, Buffalo Philharmonic Orchestra & Buffalo Philharmonic Chorus)
  • "Floyd, C.: Prince of Players" — Carlisle Floyd, composer (William Boggs, Kate Royal, Keith Phares, Florentine Opera Chorus & Milwaukee Symphony Orchestra)
  • "Hearne, T.: Place" — Ted Hearne, composer (Ted Hearne, Steven Bradshaw, Sophia Byrd, Josephine Lee, Isaiah Robinson, Sol Ruiz, Ayanna Woods & Place Orchestra)
Best Music Video
  • "Brown Skin Girl" — Beyoncé, Saint Jhn & Wizkid Featuring Blue Ivy Carter — Winner
  • "Life Is Good" — Future Featuring Drake
  • "Lockdown" — Anderson .Paak
  • "Adore You" — Harry Styles
  • "Goliath" — Woodkid
Best Music Film
  • "Linda Ronstadt: The Sound of My Voice" — Linda Ronstadt — Winner
  • "Beastie Boys Story" — Beastie Boys
  • "Black Is King" — Beyoncé
  • "We Are Freestyle Love Supreme" — Freestyle Love Supreme
  • "That Little Ol' Band From Texas" — ZZ Top
 
Top